• Sembol CCOLA.IS
  • Son Fiyat TRY 806,00
  • Değişim 0,31%
TR | EN

Bizden Haberler

Bizden Haberler

Coca-Cola İçecek Bakü Fabrikası’nın Yeni Kapasite Yatırımı Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Tarafından Açıldı

29.05.2008

1996 yılından bu yana Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de üretim yapmakta olan Coca-Cola İçecek iştiraki Coca-Cola Bakü fabrikası gelişen pazar talebini karşılamak amacı ile genişleme yatırımını devreye soktu.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in kurdeleyi kestiği açılış törenine Türk-Azeri İş forumuna katılan milletvekillerinin yanı sıra T.C. Baku Büyükelçisi Hulusi Kılıç ve üst düzey bürokratlar katıldı. Bakan Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada Bakü fabrikasına yapılan yatırımın hem Azerbaycan hem de Türkiye’ye çok büyük katkı sağlayan bir yatırım olduğunu dile getirdi. Coca-Cola gibi uluslararası bir şirketin başında bir Türk yöneticinin olmasının kendilerini gururlandırdığını söyleyen Bakan Tüzmen “Tüm dünyada kabul gören bir içeceğin pazar payını arttırması, Azerbaycan’daki bir Türk yatırımı olması açısından çok önemli.

Alkolsüz içecek pazarının bu şekilde büyüdüğü bir ortamda, Türkiye ihracatının ve yan-sanayisinin, kamyonundan taşıma vasıtalarına kadar, destekleyici sanayinin gelişmesini de tetikliyor. 1991 yılında Coca-Cola’nın Atlanta tesislerini görmüştük, ardından 2008’de Türkiye’de de görmek bizi gururlandırıyor.” dedi. Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu’da 10 ülkede 20 fabrika ile 330 milyonu aşkın bir nüfusa hizmet verdiklerini söyleyen Coca-Cola İçecek Dış İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Coca-Cola İçecek’in Türkiye’nin yüz akı bölgesel şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Coca-Cola Azerbaycan Genel Müdürü Oğuz Aldemir, “Azerbaycan’da petrol dışı sektörün en büyük yatırımcılarından biriyiz.

Büyüyen Azerbaycan ekonomisine ve pazarda gördüğümüz talebe bağlı olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Sayın Bakan Tüzmen’in ziyareti vesilesiyle ve Coca-Cola Bakü fabrikasının kuruluşunun 12. senesinde yeni lojistik ve üretim yatırımımızın faaliyete girmesinden ötürü çok mutluyuz. Sağladığımız istihdam, toplumsal ve ekonomik katkılarımızın yanı sıra, çevre konusunda da sektörümüze ve tüm sanayiye öncülük etmeye devam ediyoruz.

İlk kez 2008 yılında Bakü fabrikamız ISO 14001 belgesini almaya hak kazandı. Dünya genelindeki Coca-Cola fabrikaları arasında yüksek kalite standardlarına uygunlukta öncü olan Bakü fabrikamızda, alınan ISO 14001 çevre yönetim belgesi ile yüksek standartlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi.