• Sembol CCOLA.IS
  • Son Fiyat TRY 855,50
  • Değişim 3,20%
TR | EN

Bizden Haberler

Bizden Haberler
Fitch Ratings CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ seviyesine yükseltti

Fitch Ratings CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ seviyesine yükseltti

27.06.2023

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek'in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir puan artırdı. CCI'ın yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu ‘BBB’ seviyesine yükselten Fitch Ratings, notun görünümünü ise ‘Durağan’ olarak belirledi.  CCI’ın 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ile Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), not artışında etkili oldu. Bu yükselişle beraber CCI Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek'in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir puan artırdı. ‘BBB’ olarak teyit edilen kredi notunun görünümü ise ‘Durağan’ olarak belirlendi. Fitch, CCI’ın Yerli Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecesi Notu ile Uzun Vadeli Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu da birer kademe artırarak ‘BBB’ seviyesine yükseltti. CCI’ın Ulusal Kredi notu ise en yüksek derece olan ‘AAA (tur)’ olarak teyit edildi.

Fitch Ratings, yayınladığı kredi raporunda CCI’ın devam eden güçlü faaliyet kârlılığının, genişleme planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla desteklendiğini ifade etti. Raporda, CCI’ın 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ile Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârının (FAVÖK) not artışında etkili olduğuna dikkat çekildi.   

Fitch CCI’ın Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdı

CCI CEO’su Burak Başarır, Fitch’in CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ye yükselterek, Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdığını vurguladı. Başarır, “Kredi notumuz, CCI'ın ana pazarlarındaki konumu, güçlü sermaye yapısı ve meşrubat sektörünün dayanıklılığı ile desteklenmeye devam ediyor. CCI’ın kredi notu, aynı zamanda, Fitch’in ilgili metodolojisi çerçevesinde The Coca-Cola Company’nin stratejik desteğinden de olumlu etkileniyor. CCI olarak, güçlü hissedarlık yapımız, faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalardaki büyüme potansiyelimiz, zengin ürün portföyümüz ve disiplinli mali yapımız ile yolumuza güçlü bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

CCI, Fitch Ratings’in ‘Yatırım Yapılabilir’ seviyede not verdiği tek Türk şirketi konumunda yer alıyor. Fitch Ratings, geçtiğimiz yıl CCI’ın yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu BBB-, görünümünü ise ‘Pozitif’ olarak teyit etmişti.

Firma Profili

CCI Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Tacikistan, Türkmenistan ve Suriye’de faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. Coca-Cola sisteminin önemli şişeleyicilerinden biri olan CCI, The Coca-Cola Company'nin gazlı ve gazsız içeceklerini üretir, dağıtır ve satar.

10.000'e yakın çalışanı ve 11 ülkede toplam 30 şişeleme ve 3 meyve işleme fabrikası bulunan CCI, 430 milyonluk tüketici kitlesine geniş bir içecek yelpazesi sunar. Ürün portföyünde gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suları, sular, spor içecekleri, enerji içecekleri ve buzlu çaylar yer almaktadır.

CCI'ın hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) "CCOLA.IS" sembolü ile işlem görmektedir.