Sürdürülebilirlik Raporu

Basin Bültenleri Temmuz 03, 2020

                                                           

 BASIN BÜLTENİ

03 Temmuz 2020

Coca-Cola İçecek’ten daha sürdürülebilir bir gelecek için 71 yeni proje

 

Mevcut kaynaklarını daha verimli kullanarak üretim hacmini ve kalitesini artırmayı hedefleyen  Coca-Cola İçecek (CCI), 12. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Raporda çevre yönetim yaklaşımı kapsamında “enerji yönetimi ve iklim değişikliği”, “su yönetimi”, “sürdürülebilir ambalajlama ve atık yönetimi” alanlarına odaklanan CCI,  toplam 71 yeni projeyi hayata geçirdi.

 

CCI, operasyonlarını sürdürdüğü coğrafyalarda çevresel etkisini en aza indirerek daha az atık üretme, toplam karbon ayak izini azaltma, enerji verimliliğini artırma ve su yönetimi çalışmalarının kapsamını genişletmeyi sürdürürken, bu alandaki performansını Global Raporlama İnisiyatifi (GRI) standartları çerçevesinde şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam ediyor. Tacikistan’ın da dahil edilmesiyle kapsamı daha da genişleyen raporda geri dönüşüm,  toplum ve gönüllülük projeleri ile verimli su ve enerji kullanımı öne çıkan odak konuları oldu.

 

2013 yılından bu yana Birleşmiş Milletler “Küresel İlkeler Sözleşmesi 100 Endeksi’nde listelenen ilk ve tek Türk şirketi olan CCI, faaliyet gösterdiği 10 ülkenin 7’sinde enerji tüketimini 2019’da bir önceki yıla göre %13,6 azaltarak 526 milyon kilovat saatin üzerinde elektrik tasarrufu elde etti. Hayata geçirilen toplum projeleriyle toplam 12 milyar litre suyu doğaya geri kazandırırken, aynı zamanda operasyonel mükemmellik projeleri ile 130.000 metre küp su tasarrufu sağladı. CCI hayata geçirdiği verimli enerji ve su tüketimi projeleri ile çevreyi korurken 2,09 milyon USD tasarruf sağladı. CCI’ın özellikle Türkiye operasyonu küresel Coca-Cola sistemi içinde en verimli su ve enerji kullanan operasyonlardan biri oldu.

 

2019 yılında İş Dünyası Plastik Girişimi’ne dâhil olan CCI, operasyonel süreçlerinde ve lojistik ağında verimliliği artırıcı çalışmaları ve geri dönüşümlü cam şişe uygulamaları ile yılda 30 milyon ağacın temizleyebildiği 300.000 tondan fazla karbondioksit oluşumunun önüne geçti.

 

Türkiye ve Pakistan’da yürütülen çevresel sürdürülebilirlik ile genç ve kadınların ekonomik ve toplumsal olarak güçlendirilmesi odaklı sosyal sorumluluk projelerine 2019 yılında 1080 gönüllü CCI çalışanı katıldı. Projeler kapsamında 25 bini girişimci kadınlardan oluşan toplam 115 bin kişiye destek sağlandı.

 

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, rapor ile ilgili şu açıklamada bulundu: “2019, sürdürülebilirlik projelerimize hız kazandırdığımız ve operasyonlarımız genelinde çevresel etkimizi en aza indirerek daha az atık üretme, toplam karbon ayak izimizi azaltma, enerji verimliliğimizi artırma ve su yönetimi çalışmalarımızın kapsamını genişlettiğimiz bir yıl oldu. Bu doğrultuda sürdürülebilir bir dünya amacıyla 2019 için belirlediğimiz hedefleri yakalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye fabrikalarımızdaki atık geri dönüşüm oranı 2019 yılında %98,1’e ulaştı. Tüm paydaşlarımızla Türkiye’de ve faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyalarda sürdürülebilirlik ekosisteminin güçlendirilmesine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

 

Rapora XXXX adresinden ulaşılabilir.

Coca-Cola İçecek hakkında

CCI, Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 8.500’e yakın çalışanı ile faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. The Coca-Cola Company markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren CCI, Coca-Cola sistemindeki en önemli şişeleyicilerden biridir.

 

CCI, aynı zamanda Birleşmiş Milletler “Küresel İlkeler Sözleşmesi 100 Endeksi”nde listelenen ilk ve tek Türk şirketi olma ayrıcalığına sahip. Morgan Stanley tarafından hazırlanan MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer alan CCI, aynı zamanda dünyanın en yaygın ve kapsamlı sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi inisiyatiflerinden biri olarak tanınan Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’nde de 2011 yılından bu yana Türkiye’nin iklim liderleri arasında gösteriliyor.

 

CCI’ın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Eurobond’u ise İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle işlem görmektedir.

 

 

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2021.