10X20X30

Basin Bültenleri Eylül 30, 2020

 

 

BASIN BÜLTENİ

1 Ekim 2020

 

CCI Gıda İsrafını Önlemek İçin Harekete Geçti    

 

Coca-Cola İçecek Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından gıda israfının önlenmesi hedefiyle 80’den fazla ülkede yürütülen “10x20x30” girişimine katıldı. Girişimde Migros’un davetiyle gönüllü olarak yer alan Coca-Cola İçecek, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda 2030 yılına kadar gıda imha ve kayıp oranlarını yarıya indirmeyi destekliyor.

 

Sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm faaliyetlerinin merkezine yerleştiren Coca-Cola İçecek (CCI), gıda israfını engelleme yolunda önemli bir adım attı. Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından gıda israfının önlenmesi hedefiyle 80’den fazla ülkede yürütülen “10x20x30” girişimine katılan CCI, Birleşmiş Milletler 12. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı “Sorumlu Tüketim ve Üretim” altında taahhüt edilen 2030 yılına kadar gıda imha ve kayıp oranlarını yarıya indirme hedefine de destek veriyor.

 

Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda yer alan gıda imhalarının azaltılması amacıyla hayata geçirilen “10x20x30” projesine dünyanın önde gelen 12 gıda perakende ve gıda sağlayıcı şirketi öncülük ediyor. Her üyenin 20 tedarikçi firmasını değer zinciri boyunca etkili bir çözüm geliştirmeye davet ettiği girişimde CCI, Migros’un davetiyle yer aldı. Projede, Türkiye’yi temsil eden şirketlerden biri olan CCI, 2030 hedeflerine katkıda bulunacak.

Projeye gönüllü olarak dahil olan şirketlere gıda atıklarını azaltmaları amacıyla yıl sonuna kadar globaldeki çalışmalar hakkında bilgi verilecek, eğitimler düzenlenecek ve ton bazında ölçümleme yapılabilmesi için Küresel Gıda Kayıp ve İsrafı Önleme Protokolü’nün kullanımı sağlanacak.

 

 

Coca-Cola İçecek hakkında 

CCI, Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 8.500’e yakın çalışanı ile faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. The Coca-Cola Company markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren CCI, Coca-Cola sistemindeki en önemli şişeleyicilerden biridir.

CCI 10 ülkede yer alan 26 fabrikası ile 400 milyonluk tüketicisine gazlı içeceklerin yanı sıra su, meyve suyu, enerji ve sporcu içecekleri, ve buzlu çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

CCI’ın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Eurobond’u ise İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle işlem görmektedir.

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2021.