Yabancı yatırımcıdan Türk içecek devine yüksek talep

Basin Bültenleri Eylül 16, 2017

Yabancı yatırımcıdan Türk içecek devine yüksek talep

Coca-Cola İçecek’in yedi yıl vadeli 500 milyon dolarlık Eurobond ihracı yabancı yatırımcılardan yüksek talep gördü. 300’den fazla yatırımcıdan 4,5 milyar doların üzerinde talep alan CCI’ın CEO’su Burak Başarır “9 katı talep aldığımız Eurobond ihracımız, yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin göstergesi oldu” dedi.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu; Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da; 25 fabrikası ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), yedi yıl vadeli yüzde 4.215 sabit kupon ödemeli 500 milyon dolarlık Eurobond ihracı gerçekleştirdi. Çoğunluğu Amerika ve İngiltere olmak üzere İsviçre ve Almanya’nın da arasında bulunduğu ülkelerden 300’ün üzerinde yatırımcıdan 9 katı talep alan bono ihracı, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ve CCI’a duyduğu güvenin göstergesi oldu. İhracı BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank PLC, J.P. Morgan Securities PLC ve MUFG Securities EMEA PLC bankaları yönetti.

Bono ihracından sağlanan nakdi, Türkiye ve yurt dışı operasyonlarındaki yatırımlarını sürdürmek ve mevcut bazı kredilerinin yeniden finansmanı için kullanacaklarını ifade eden CCI CEO’su Burak Başarır sözlerine şöyle devam etti: “Türk şirketleri arasında son yıllarda yapılan en düşük faiz oranlı Eurobond ihraçlarından birini gerçekleştirdik. 300 farklı yatırımcıdan ihraç ettiğimiz tutarın 9 katı talep gördük. Şirketimize gösterilen bu ilgi, yabancı yatırımcının Türkiye’ye duyduğu güvenin de tam olduğunun göstergesi. Biz de ülkemize olan sonsuz güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bunu geçtiğimiz ay açılışını yaptığımız Isparta fabrikası yatırımımızla da gösterdik.”

Bu materyaller Amerika Birleşik Devletler’inde herhangi bir menkul kıymet arzı değildir. Bu materyallerin ilişkili olduğu menkul kıymetler, değiştirilmiş haliyle 1933 ABD Menkul Kıymetler Yasası çerçevesinde ("Menkul Kıymetler Yasası") tescil edilmemiştir ve, tescil edilmeksizin, tescil muafiyeti olmaksızın veya Menkul Kıymetler Yasası çerçevesinde tescil gerektirmeyen bir işleme konu olmadığı müddetçe Amerika Birleşik Devletler'inde ihraç edilemez veya satılamaz.

Bu belge yalnızca, (i) Birleşik Krallık dışındaki kişilere, (ii) Mali Hizmetler ve Piyasalar Kanunu'nun 2000 (Mali Tanıtma) Kural 2005 (“Kural”) Madde 19 (5) kapsamına giren yatırım uzmanlarına, (Iii) yüksek net değerli şirketlere ve (iv) Kural’ın 49 (2) (a) - (d) Maddeleri kapsamına giren yasal olarak bildirilebilecek diğer kişilere (bunların hepsi (i) ila (iv) birlikte "İlgili Kişiler" olarak anılacaktır) dağıtılmakta ve yönlendirilmektedir. Menkul kıymetler ile ilgili talep toplamak, onları satın veya devir almak için yapılan herhangi bir davet, teklif veya anlaşma, yalnızca İlgili Kişilerle yapılacaktır. İlgili Kişi olmayan herhangi bir kişi, bu belgeye veya içeriğine dayanmamalı ve herhangi bir aksiyon almamalıdır.

Menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) onayı olmaksızın, Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde bir satış veya halka arz oluşturan koşullar altında Türkiye'de satılmayacaktır. Türkiye'de menkul kıymetlerin tahsisli satış veya halka arz yoluyla satış sayılabilecek herhangi bir işlem SPK'nın onayı olmaksızın yapılamaz. Ayrıca, hiçbir izahname veya ihraç belgesi SPK'nın önceden onayı olmaksızın menkul kıymetlerin Türkiye’de halka arzı veya satışı amacıyla kullanılamaz.

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2019.