Fitch Değerlendirme

Basin Bültenleri Temmuz 04, 2020

 

BASIN BÜLTENİ

6 Temmuz 2020

Fitch Coca Cola İçecek’in Kredi Notunu
İki Puan Artışla Yatırım Yapılabilir Seviyeye Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu iki kademe artırarak yatırım yapılabilir seviyeye çıkarttı. Fitch, Coca-Cola İçecek’in kredi notunu BB’den BBB-‘ye yükseltti ve kredi notlarının görünümünü ise "durağan" olarak değerlendirdi. BBB- notu Fitch tarafından bir Türk şirketine verilen en yüksek kredi notları arasında bulunuyor.

Fitch, Coca-Cola İçecek’in Yerel Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ise 'BBB-' olarak teyit ederken “negatif” olan görünümünü “durağan”a yükseltti. Kuruluşun not görünümüyle ilgili yaptığı değişiklik, CCI’in ana pazarlarındaki zorlukların ve karantina önlemlerinin yarattığı baskının şirketin 2020-21 performansı üzerinde sadece sınırlı bir etkisi olacağı beklentisini yansıtıyor.

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, Fitch değerlendirmesiyle ilgili yaptığı açıklamada; “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen zorlu Covid-19 pandemisi sürecinde kredi notumuzun iki puan artırılmış olması Coca-Cola İçecek’in şoklara karşı dayanıklılığının bir göstergesi ve teyit edilmesidir. Yatırım yapılabilir seviyede olan bu not aynı zamanda çalışanlarımızın bu süreçte özveriyle değer yaratmaya devam etmelerinin bir sonucudur” dedi.

Fitch Coca-Cola İçecek’in kredi notunun yükseltilmesine dair açıklamasında “Şirketin Covid-19 etkisini, 2020'de üstlendiği maliyet azaltma ve nakit koruma önlemleriyle kısmen telafi edeceğini varsayıyoruz; bu da şirketin 2020-2023'te düşük borçluluk yapısını sürdürmesini sağlayacaktır” dedi.

Zorlu koşullarda güçlü performans

Fitch raporunda, Covid-19 sebebiyle oluşacak daralmanın, CCI’nin güçlü marka portföyü ve gazlı içecekler kategorisindeki istikrarının desteğiyle ölçülü kalacağına işaret etti. Fitch ayrıca, CCI’nin güçlü nakit yaratma kapasitesini, yönetilebilir seviyedeki yabancı para riskini, ihtiyatlı sermaye yapısını ve The Coca-Cola Company ile olan operasyonel ve stratejik ilişkilerini olumlu faktörler olarak belirtti.

Fitch, CCI’ın gösterdiği güçlü performansa işaret ederek, CCI’ın derecelendirme notlarının faaliyet gösterdiği piyasalardaki değişken ve zorlu koşullardan orta derecede etkilendiğini yansıttığını belirtti.

Burak Başarır, “Türkiye dahil 10 ülkede 400 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet veren bir şirket olarak müşterilerden tüketicilere, çalışanlarımızdan toplumun geneline kadar tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

Kredi derecelendirme notlarına ilişkin daha fazla bilgi internet sitemizde, www.cci.com.tr, yer almaktadır.  


 

Coca-Cola İçecek hakkında

CCI, Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 8.500’e yakın çalışanı ile faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. The Coca-Cola Company markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren CCI, Coca-Cola sistemindeki en önemli şişeleyicilerden biridir.

CCI 10 ülkede yer alan 26 fabrikası ile 400 milyonluk tüketicisine gazlı içeceklerin yanı sıra su, meyve suyu, enerji ve sporcu içecekleri ve buzlu çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

CCI, aynı zamanda Birleşmiş Milletler “Küresel İlkeler Sözleşmesi 100 Endeksi”nde listelenen ilk ve tek Türk şirketi olma ayrıcalığına sahip. Morgan Stanley tarafından hazırlanan MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer alan CCI, aynı zamanda dünyanın en yaygın ve kapsamlı sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi inisiyatiflerinden biri olarak tanınan Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’nde de 2011 yılından bu yana Türkiye’nin iklim liderleri arasında gösteriliyor.

CCI’ın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Eurobond’u ise İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle işlem görmektedir.

 

Coca-Cola ve Kontur Şişe The Coca-Cola Company'nin tescilli markalarıdır. - © 2021.